| Legfontosabbak | Támogatás | Források | Gazdaság | Innováció | Piac | Együttműködés | Növénytermesztés | Kertészet | Gépesítés | Állattenyésztés | Biogazdálkodás |
| Vadgazdálkodás | Erdőgazdálkodás | Élelmiszeripar | Agrárképzés |
A Väderstad, mint a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgép gyártója, újabb 12.600 négyzetméterrel bővíti a Väderstadban található gyárát. A bővítés további területeket biztosít majd a szerelési és a festési munkálatokhoz, a cél pedig az, hogy 2028-ra évi 10.000 munkagép gördüljön le a központi gyártósorról.
A Väderstad az elmúlt években erőteljesen megnövekedett keresletet tapasztalt termékei iránt. A bevétel a 2017-es pénzügyi év 237 millió eurós forgalmához képest, 2022-re 550 millió euróra emelkedett. A vállalat 2021-ben bejelentette egy új gyárközpont építését, amely 125 millió svéd korona beruházást jelent, és amely még ebben az évben használatba vehető.
2023-ban, március végén tartották meg szokásos éves tanácskozásukat a húsmarhatenyésztők. A fórum olyan kérdésekre kereste a választ idén, amelyek nagy mértékben meghatározzák a hazai húsmarhatartás kivitelezését, amelyekkel a legtöbb gazda szembesülni kénytelen, és amelyekre megoldást kell találni a jelenben, sőt a jövőben, hogy a termelés folytatódni tudjon. A kulcsszó a „hatékonyság növelés”, az „ellenállóképesség fokozás” nem csak gazdasági értelemben, hanem a környezeti hatásoknak való kitettség tekintetében is.
A húsmarhatenyésztés legfontosabb komponensei, a tenyésztési és szelekciós programok, a tartástechnológia, illetve a takarmányozás mind-mind olyan tevékenységek, amelyek javítása, korszerűsítése és a megváltozott adottságokhoz igazított alkalmazása nélkülözhetetlen! De vajon milyen lehetőségei vannak egy-egy gazdának az előző összefüggések aspektusában? Hová nyúlhat tanácsért, ha tevékenységének hatékonyságát növelni akarja? Ezekre a kérdésekre próbálnak választ adni a hazai szervezésű szakmai fórumok, mint például a Keszthelyi Húsmarhatenyésztési Tanácskozás.
A siófoki FARKAS SZERVIZTECHNIKA Kft. részt vett az idei, már a 31. alkalommal megrendezett FARMER-EXPO-n is Debrecenben, és ismét elég komoly termékpalettát vonultattak fel. Ennek apropóján beszélgettem a helyszínen Farkas Gábor ügyvezető igazgatóval.
Miket emelne ki az itt látható kínálatukból?
A szállítható tartályainkat, ezek most már 110-től 900 plusz 100 literes változatban kaphatók. Ez utóbbi elérhető csak 900 liter gázolajos kivitelben, vagy kombi tartályban, mely így 900 liter gázolaj és 100 liter AdBlue adalékanyag szállítására alkalmas.
Nem annyira könnyű zöldíteni a vállalatokat, mint gondolnánk, 2027-től karbonadót kell fizetnünk!
Már most el kell kezdeniük a cégeknek felkészülni a karbonadóra, ami 2027-től válik kötelezővé. A feladat sürgető, hiszen azok, akik elodázzák, akár a mai költségek többszörösével is számolhatnak. De melyek az első lépések, és hová fordulhatnak a vállalatok, ha már a folyamat elején elakadnak?
Ma már a saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy a klímaváltozás nemcsak az unokáinkat érinti, hanem a mi életünkben is közvetlen károkat okozhat. A 2027-től bevezetendő karbonadónak hála azonban már a nagyvállalatoknak sem lehetőség, hanem kötelezettség karbon-semlegessé válni.
A Portfolio Csoport legnagyobb agráreseményén idén is több szakmai díjat is kiosztanak, amelyek a kiemelkedő agrárgazdasági teljesítmények elismeréséül szolgálnak. A szektor jutalmazott szereplői az Év női agrárvállalkozója díjat, az Év fiatal agrárszakembere díjat, az Év kertészete díjat, az Év állattenyésztője díjat, az Év növénytermelője díjat, az Év agrárinnovációja díjat, valamint az Év agrárberuházása díjat vehetik át.
Az elismeréseket rangos szakmai zsűri ítéli oda, melynek tagjai: Éder Tamás, a Bonafarm Csoport vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Harsányi Zsolt, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Kerezsi Miklós, a Hodler Capital ügyvezetője, Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója, Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója, Szabó Miklós, a Tranzit Csoport alapító-tulajdonosa.
Sajnos Európa egyik legmélyebb válságát éli, mely következménye a 2020-ban kezdődő COVID-19 vírushelyzet világgazdaságra gyakorolt hatásának, a 2021-es takarmányár emelkedésnek, a 2022-ben elkezdett orosz-ukrán konfliktusnak, valamint az egész Európát érintő extrém hőhullámok okozta szárazságnak. Ezek a hatások együttesen állítják kihívás elé az egész európai gazdaságot, igen súlyosan érintve a mezőgazdaság ágazatait, direkt módon a növénytermesztést és közvetett módon az állattenyésztést.
2020 óta elmondhatjuk, hogy Európa a recesszió idejét éli. A fejlődő gazdaságokat kettétörő COVID-19 vírus járványintézkedései korlátozták a kereskedelmet, ugyanis a kereskedelem lebonyolítását jelentő vektorok (pl. a szállítmányozók) a kontaktusok csökkentése miatt kénytelenek voltak korlátozni szállítmányozási kapacitásukat, majd az oltások és a védekezési eszközök piacon való megjelenése után – amelyek az első fél évben egyáltalán nem voltak elérhetők – ezek a korlátozások javultak.
Ha Ön tavasszal növénybiztosítást köt, akkor állami támogatást is kaphat mellé. Ezt bizonyára eddig is tudta, de olvassa el a cikkben, hogyan működik a támogatás!
Most, 2022 tavaszán várhatóan 13 milliárd forinttal fogja támogatni az állam a növénybiztosítást kötő gazdákat.
Ez azt jelenti, hogy idén is megéri növénybiztosítást kötnie!
Az egyik ügyfelünknek kb. 30.000.000 Ft-os kárt okozott. És akkoriban még nem volt növénybiztosítása.
Ezt akkor mondta el nekünk, amikor megkötötte az idei biztosítását: „Ha ezt korábban tudom, most a gazdaságomnak több tízmillióval alacsonyabb hitelállománya lenne.”
Önnek mekkora kára lenne, ha a téli fagy tönkretenné a termését? Kiszámolta már?
Rendkívül kedvező áron vásárolhatók meg a Nitrosol tároló és dupla falú műanyag gázolaj- és AdBlue-tartályok a FARKAS SZERVIZTECHNIKA Kft.-nél!
A siófoki FARKAS SZERVIZTECHNIKA Kft. rendelkezik Magyarország legnagyobb raktárkészletével, konténerkutak, műanyag dupla falú gázolajtartályok, gázolaj és AdBlue, szállítható gázolaj, AdBlue és benzintartályok, kimérők és tankoló automaták tekintetében.
A szegedi Kontroport Munkaügyi Szolgáltató Kft. közvetlen ügyfélkörébe több, mint 100 mezőgazdasági cég tartozik az ország 14 megyéjéből. A mezőgazdasági ágazatban való jártasságukat az elméleti és 35 év alatt szerzett gyakorlati szaktudás szoros kapcsolata eredményezi. Munkaügyi megoldásaikkal naprakész információk birtokában tudnak professzionálisan együttműködni céges partneri körükkel.
Az alapvető célkitűzésük, hogy a mezőgazdasági partnereik részére hathatós segítséget nyújtsanak a foglalkoztatási kérdésekben, ezzel támogatva a napi munkáltatói döntések szakmai megalapozottságát a szabályos és gazdaságos foglalkoztatás megvalósítása, valamint a rendezett munkaügyi kapcsolatok érdekében.
A naprakész munkaügyi szaktanácsadás fő területei:
Folyamatos telefonos és számítógépen történő írásbeli szakmai tájékoztató szolgáltatás biztosítása, online felületükön keresztül is. Szakanyagok, kiadványok, hírlevelek készítése, naprakész weboldal üzemeltetése nyílt és zárt csatornán keresztül.
A K&H Biztosító a Bábolnai Gazdanapokon, a K&H Bank Hódmezővásárhelyen, az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon várta a kiállítás látogatóit.
A K&H Csoport már évek óta rendszeresen találkozik az ügyfeleivel a Bábolnai Gazdanapokon és a Alföldi Állattenyésztési Napokon, melyeken idén is állandó stand felállításával képviseltették magukat. Ebből az alkalomból kérdeztük Tresó Istvánt, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetőjét.