| Legfontosabbak | Támogatás | Pályázat | Források | Gazdaság | Innováció | Piac | Földpiac | Ellenőrzés | Együttműködés | Öntözéstechnológia | Növénytermesztés | Kertészet |
| Állattenyésztés | Halgazdálkodás | Méhészet | Biogazdálkodás | Vadgazdálkodás | Erdőgazdálkodás | Gépesítés | Bormarketing | Élelmiszeripar | Élelmiszerbiztonság | Agrárképzés |
| További híreink |
2019. december 20-án jelent meg az Agrárminisztérium VP3-3.1.1-19 Mezőgazdasági termelők EU-s és nemzeti minőségrendszerhez történő csatlakozásának támogatása című pályázati felhívása.
A támogatás fő célja, hogy elősegítse a termelők biztosabb integrációját az élelmiszerláncba azáltal, hogy az Európai Unió és Magyarország által elismert minőségrendszerekhez csatlakoznak a termékeikkel. Ezen minőségrendszerek keretében előállított termékek alapvetően magasabb hozzáadott értékű és minőségű élelmiszereket jelentenek, a piacon való széleskörű térnyerésük, mind a mezőgazdasági- és élelmiszeripari szektorra, mind pedig a fogyasztókra jelentős pozitív hatással bír. Ennek érdekében a felhívás keretében támogatás igényelhető az említett minőségrendszerekhez való csatlakozás költségeinek térítésére.
Az idei évben is nagy volt az érdeklődés a zártkerti területek infrastruktúra fejlesztésére kiírt pályázat iránt, a rendelkezésre álló forrás több mint kétszeresére érkezett igény az önkormányzatok részéről. Annak érdekében, hogy minél több önkormányzati fejlesztést lehessen támogatni, az Agrárminisztérium úgy döntött, hogy a pályázatok támogatására szánt ez évi keretet – a jövő évi kerettel összevonva – 2,4 milliárd forintra emeli, így az idei évben összesen 232 pályázat támogatására nyílt lehetőség.
Az idei pályázat esetében is települési önkormányzatok, illetve ezek konzorciumai pályázhattnak akkor, ha vállalták a zártkertként nyilvántartott ingatlanokon meglévő genetikai sokféleség megőrzését, a mezőgazdasági hasznosítást elősegítő fejlesztésekhez szükséges infrastrukturális háttér fejlesztését, nem utolsó sorban pedig a külterületeken folytatott szőlő- és gyümölcstermesztés fennmaradásának biztosítását.
Ismét megnyílt az „Erdészeti technológiákra, valamint erdei termékek feldolgozására és piaci értékesítésére irányuló beruházások” című (VP5-8.6.1-17 kódszámú) pályázati felhívás. A támogatási kérelem benyújtásának utolsó határideje 2020. december 31-re módosult.
A felhívás célja az erdőgazdálkodás hatékonyságának javításához és a természetközeli gazdálkodási módok elterjedéséhez szükséges eszközök és géppark kialakításának ösztönzése, valamint az erdei termékek és melléktermékek gazdasági hasznosításához szükséges elsődleges feldolgozást szolgáló gépek és berendezések biztosítása, beleértve a lokális megújuló energia rendszer kiszolgálását, faipari feldolgozás előkészítését szolgáló gépeket, technológiát is.
Megjelent a GINOP keretében a GINOP-5.3.12-19 kódszámú "Foglalkoztatásbővítés ösztönzése" című pályázati felhívás, mely keretein belül mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetnek támogatást a foglalkoztatotti létszám növelésére. A projekt keretében akár 90 millió forint is igényelhető, a támogatási intenzitás maximum 70%-os lehet. A támogatási kérelmek benyújtása előreláthatólag 2020. január 17-től 2020. április 15-ig lehetséges.
A felhívásra az a KKV nyújthat be támogatási kérelmet, amely vállalja, hogy az adott régiók valamelyikében működő vagy újonnan létrehozott telephelyen legalább 3 fővel bővíti a foglalkoztatottak számát úgy, hogy annak az előző tizenkét hónap átlagos statisztikai állományi létszámához képest az érintett létesítményben és a vállalkozás által foglalkoztatottak számának nettó növekedését is kell eredményeznie.
Magyarországon két fecskefaj él, amely épületen fészkel, ők a molnárfecske és a füsti fecske. Küllemükben, életmódjukban, de még a fészkük alakjában is különböznek, az azonban közös bennük, hogy a hagyományos vidéki életforma fontos számukra. Az állattartás, a hagyományos istállók, a sárgyűjtő helyek évszázadokig ideális állapotokat teremtettek számukra a magyar településeken. Ez a harmónia az ezredfordulón bomlott meg, főleg az ország olyan iparosodottabb részein, mint a Közép-Dunántúl.
A laikusok azt látják, hogy eltűntek a gyermekkorunkban oly jellegzetes nyár végi és őszi csivitelő fecskecsapatok, pedig régen minden háznál ott fészkeltek az istállóban a füsti fecskék. Az elektronikus sajtó nem egyszer túlzó cikkei olyan sötét képet festenek a hazai fecskehelyzetről, mintha villásfarkú madaraink már végóráikat élnék.
Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Földügyi Központ nyilvános pályázatot hirdetett települési önkormányzatok számára, melynek keretében állami földek ingyenes használatára szerezhettek jogosultságot.
A szociálisan rászorulók megsegítése érdekében indított program keretében 17 megye 109 települése nyújtott be sikeres kérelmet – mondta el Dr. Nagy István agrárminiszter. Így, a kormány döntése alapján 371 földterület, összesen több mint 1230 hektár állami föld kerül 5 és 15 év közötti időszakra ingyenesen a települési önkormányzatok használatába. Az agrártárca vezetője elmondta: a kormány kiemelt célja a magyar falvak támogatása, agrárgazdasági lehetőségeik kibővítése, a rászoruló vidéki emberek megsegítése.
Több mint 106 milliárd forint támogatás áll rendelkezésre az erdőgazdálkodás fejlesztésére, ebből erdősítésre közel 40 milliárd forint jut a Vidékfejlesztési programban.
Dr. Nagy István agrárminiszter a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Szövetségének (MEGOSZ) 25. jubileumi országos találkozóján elmondta, a program átalakításával az erdőt telepítő gazdák a korábbiaknál lényegesen nagyobb, 80-130 százalékkal több forrást vehetnek igénybe. Az ágazatot 12 pályázati felhívás érinti közvetlenül, ezek közül négy jelenleg is nyitott.
Társadalmi egyeztetésen a VP3-4.2.1-4.2.2-19 "A Rövid Ellátási Lánchoz kapcsolódó beruházások támogatása az élelmiszeripar és a borászat területén" pályázati felhívás, mely keretében élelmiszer-feldolgozó és borászati üzemek fejlesztése lehetséges.
A kérelmeket olyan mezőgazdasági termelők nyújthatják be, akik a VP3-16.4.1-17 kódszámú, "Együttműködések támogatása a REL és a helyi piacok kialakításáért, fejlesztéséért és promóciójáért" című felhívás keretében támogatott REL együttműködési csoport tagjai vagy a tervezett beruházásuk kapcsolódik a csoport által benyújtott projekttervhez. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatási összeg egyéni beruházás esetén maximum 15 500 000 Ft, kollektív beruházás esetén 155 000 000 Ft. A támogatási kérelmek előreláthatólag 2019. november 4-től lesznek benyújthatók.
Hamarosan megjelenik a VP3-9.1.1-19 „Termelői csoportok és szervezetek létrehozása” elnevezésű felhívás, melynek keretében támogatási kérelmet mezőgazdasági és erdészeti ágazatban működő termelői csoportok létrehozására és működésére lehet benyújtani. A támogatási kérelmek benyújtására 2019. október 14. napjától 2021. október 13. napjáig lesz lehetőség.
A támogatási kérelmek közül azok részesülhetnek támogatásban, amelyek az alábbi célkitűzések valamelyikének megfelelnek:
Az igényes és egyre növekvő fogyasztói elvárások kiszolgálását is teljesíteni képes, korszerű beruházásoké a jövő, olyanoké, mint amilyen átadásán most is vagyunk – fogalmazott az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a Mura Nemzeti Program keretében létesített hűtőház avatási ünnepségén, a Zala megyei Kisrécsén.
Dr. Feldman Zsolt a Hivekovics Családi Gazdaság hűtőházátadóján arról is beszélt, hogy a Vidékfejlesztési Program gombaházak és hűtőházak létrehozására, korszerűsítésére meghirdetett pályázatának célja többek között a hűtőházi kapacitás növeléséhez szükséges építmények kialakításának támogatása.
Újra indulnak igen keresett és népszerű technikusi képzéseink Kunszentmiklóson. Felnőttképző központunk a több mint 20 éves múltja során, több mint 5000 tanulót képzett Mezőgazdasági és Vadgazdálkodási technikusnak. Tanfolyamainkon elméleti és gyakorlati oktatást is biztosítunk, tanáraink mind elismert szakemberek, kiváló előadók. Ha az Ön, családtagja, vagy ismerőse számára érdekes lehet képzéseink egyik, ne habozzon, hiszen szeptemberben már elindulnak a csoportok!
Mezőgazdasági technikus képzés,amely hatalmas segítséget nyújt az agrárágazatban vállalkozó családok számára!
Az egyik legmagasabb középfokú agrár-technikusi képzés, amely nagy segítséget jelent a mezőgazdaságban vállalkozó családok számára, hiszen a legrövidebb idő alatt elvégezhető, átfogó tudást nyújtó tanfolyam, amely lehetővé teszi a családi vállalkozás folytatását a fiatalabb generációnak. Mindezek mellett nagy előnyt jelent egyes pályázatok elbírálásánál is, hiszen az elmúlt évek során számtalan fiatal gazdának segített e végzettség a benyújtott pályázatok sikerességében.